čtvrtek 31. prosince 2020

Nevýslovné kulty II

 


Nevýslovné kulty

část druhá





Obeah a Wanga

   


   Dne 1. Listopadu 1907 dolehly na policejní stanici v New Orleansu zoufalé prosby z oblasti lagun a močálů na jihu. Zdejších osadníků, většinou prostých, ale bodrých potomků Lafitteových mužů, se zmocnil čirý děs z čehosi neznámého, co na ně za noci útočí. Muselo za tím být vúdú, ale vúdú mnohem horšího druhu, než s jakým se doposud setkali, několik jejich žen a dětí zmizelo od chvíle, kdy se začalo rozléhat neustávající bušení děsivého tamtamu, vycházející z hlubin černých, duchy obývaných lesů, do nichž se nikdy žádný z osadníků neodvážil. Nesl se odtamtud nepříčetný křik a drásající nářek, zpěv, z něhož tuhla krev v žilách, a bývalo vidět vzdálený mihotavý plápol ďábelských ohňů. A jak se odvážil dodat přestrašený posel, lidé už to déle nesnesou.

H. P. Lovecraft,“Volání Cthulhu“

Rovněž mantry a zaříkávání, obeah a wanga, dílo hole a dílo meče, to se má učit a vyučovat. (AL  I:37)

  



Pokud diskutujeme o jezídech, máme velmi málo přesných a spolehlivých informací a hodně spekulací. Když se ale dostaneme k afrokaribskému aspektu necronomské gnóze, jsme v poněkud odlišné pozici.

   K haitskému vúdú, které čelilo před sto lety stejně divokým spekulacím a hysterii jako v případě jezídů, uctívačů „ďábla“, máme však větší zásobu faktů, informací a dokumentů, stejně jako o dalších afrokaribských náboženstvích, díky intenzivnímu zájmu antropologů a historiků náboženství. Kromě toho přítomnost populace afrického původu v Karibiku a velké komunity afrokaribského původu ve Spojených státech, usnadnily Západu přístup k těmto kulturám snadněji, než v případě jezídů, jejichž domovy a centrální svatyně jsou rozptýleny převážně po středním Východu a střední Asii, ve válečných zónách a oblastech nepřátelských vůči cizincům.

   Vodun, santeria, palo majombé a lukumi sdílejí některé prvky společně s jezídy. Nemají psané písmo samo o sobě. Často byli osočováni z uctívání ďábla. Reprezentují přežití starověkých forem náboženské praxe, v tomto případě z Afriky, kontinentu, který sdílejí s Egypťany.

   Do jisté míry je také využívají neafričtí okultisté, kteří vidí ve svých rituálech metodiku magické praxe a osvojování změněných stavů vědomí, které vedou k větší duchovní síle a schopnostem, zvláště pokud jsou znovu interpretovány v rámci Evropy a Ameriky, tedy neafrických kontextů. Pravděpodobně nejhlavnějším představitelem tohoto typu syntézy je Michael Bertiaux, důležitý Grantův zdroj.

   Bertiaux se dostal do širšího povědomí okultní komunity ve Spojených Státech, díky své rozsáhlé knize Voudon Gnostic Workbook s více než šesti sty stranami (New York: Magical Childe, 1998), ale už před tím publikoval knihy, jež byly předmětem Grantova zájmu v jeho Týfónské trilogii. První zmínka o Bertiauxovi a jeho jedinečnému systému thelémsko-gnostického-vúdú se objevuje ve dvou kapitolách jeho knihy Kulty stínů (1975), které vysvětlují Bertiauxův systém z hlediska Thelemy a Lovecraftova mýtu. Bertiaux používá ve svém okultním systému svou vlastní terminologii a koncepty, stejně jako používá termíny a koncepty převzaté z Lovecraftovy práce. Ale Grantova hlavní fascinace Bertiauxovým dílem spočívá v tom, že on, stejně jako Bertiaux zkoumali především „noční stranu“ Stromu života, říši Temného pána. Bertiaux spojil temnou stranu Stromu života s některými vúdú kulty a praktikoval to, co bychom dnes mohli nazvat „černou magií.“ To spolu s jeho odkazy na Crowleyho a Lovecrafta silně rezonovalo s Grantem a silně ovlivnilo jeho pozdější práci. Bertiaux uznal význam sexuálního rituálu, včetně tantry a podobných praxí z afrokaribských oblastí, to vše v kontextu Thelemy. Byli to obeah a wanga, chybějící prvky v thelémském arzenálu okultních metod a systémů.

   Obeah je forma afrokaribské magie, které se někdy na jihu říká húdú. Tato praxe má svůj původ na Jamajce a skládá se především z čarování, na rozdíl od více nábožensky založeného haitského vúdú. Existují důkazy, že tento termín pochází z ašantského slova obajifo, což znamená čarodějnice, čaroděj, nebo eventuálně upír. Má tedy negativní konotace. Wanga (někdy ouanga)pak konkrétně odkazuje na váček jako schránku na kouzlo, někdy nošený kolem krku, nebo uložený na bezpečném místě, podobně jako indiánská medicína, s tím rozdílem, že medicína je obvykle používána muži, zatímco wanga může být připravena pro kohokoliv a obvykle pro konkrétní účely, jako je láska, peníze, zdraví atd. a je věnovaná konkrétnímu loa (iwa). Jak obeah tak wanga se někdy používají jako výrazy označující afrokaribský okultismu obecně.  Výrazem wanga se někdy konkrétně označují díla černé magie.

   Jaký je tedy význam nebo záměr za výzvou v Knize zákona, že by se měl člověk „učit a vyučovat“ „obeah a wanga“? Proč Aiwaz použil zrovna tyto výrazy a nepoužil například slova „vúdú a santeria“?

   Poslední dvě jsou náboženství, která mají vnitřně konzistentní kosmologii, pantheony a rituály. Obeah a wanga jsou ve svých definicích poněkud volnější, ale co je důležitější, neodkazují na náboženská dogmata sama o sobě, ale spíše na praktické hledisko, tedy magii. Obeah a wanga jsou okultní metody používané afrokaribskými spirituálními specialisty a to bylo důležité pro autora Knihy zákona. Nakonec to nechvalně známá třetí kapitola objasňuje slovy, že všechna předchozí náboženství jsou „černá“.

   Jak jsme již viděli, zdá se, že konsenzus názorů je, že jak obeah tak wanga jsou „černá umění“. To znamená, že se zabývají tím, co by kabalisté považovali za temnější, či přímo noční stranu Stromu života a mohou být spojovány s klifot, rozbitými skořápkami stvoření, příbytkem démonů. Navíc je Grantův i Bertiauxův zájem zaměřen na sexuální aspekt těchto temných záhad. To je pro „bílé“ mágy zřejmě nejklatější disciplína. Ti jsou obvykle vnímáni jako ti kteří, když už nežijí přímo v celibátu, jsou zdrženlivější než průměrný člověk, obětují svůj čas a energii na dobré skutky, hovoří s anděly a touží po spojení s božstvím. Vedou život považovaný za konvenčně morální a bezúhonný. Nenajdeme zde sexuální život, a pokud ano, pouze v rámci nábožensky schválených hranic manželství.

   Musíme si uvědomit, že sbory v synagogách a mešitách jsou od sebe genderově odděleny, že i védská praxe v Indii, udržuje pohlaví co nejdále od sebe. Křesťanství může být považováno za výjimku z tohoto pravidla. Připomeňme si, že nejstarší známé, křesťanské rituály, měly podobu agapé, tedy svátku lásky. Tyto smíšené sbory se scházeli tajně (často v katakombách nebo na hřbitovech), kvůli jejich pronásledování státem a jinými náboženskými autoritami. Křesťanství by tedy mohlo být považováno za satanismus své doby.

   Když se muži a ženy spojí v magickém rituálu, vždy existuje možnost, že přeskočí jiskra zejména ve vzrušené, (téměř romantické) atmosféře obřadu, který se koná tajně ve světle svíček, v oblaku parfému a kadidla, se speciálně navrženými róbami, ve vhodných barvách a materiálech a tak dále. Jedna forma přestupku, okultní rituál, zahrnuje všechny přestupky ostatní, včetně sexuálního a dále přivlastnění duchovní moci mimo normativní, sociálně schváleného kněžství a může být opojný.

      V obřadech haitského vúdú jsou výše uvedené podmínky zajištěny podkresleny baterií bicích a dalších hudebních nástrojů. V těchto obřadech je hlavní pozornost soustředěna na lidské tělo jako na „koně“, na kterém budou jezdit bohové, prostřednictvím posednutí. V takových případech není jedinec dále „přítomný“, jeho ego nebo superego je nahrazeno jedním z Iwa. Tělo posedlé osoby prostoupí jemné, někdy ne však příliš jemné, energie například Erzulie (bohyně lásky a vášně)nebo snad barona Samedi de la Cimitere (bůh křižovatky)nebo kdokoliv z mnoha dalších bohů, kteří se posedlé osoby zmocní a způsobí, že dotyčná osoba chodí a jedná v souladu s přirozeností konkrétního Iwa.

   Kupodivu toto nejsou věci, které by byly popsány ve Voudon Gnostic Workbook Michaela Bertiauxe. I když věnuje velkou pozornost haitským Iwa, nezaměřuje se na obřady nejčastěji spojované s haitským vúdú, jako jsou rituály, které se odehrávají v peristyle a hounfortu. Na místo toho zachází Bertiaux s haitskou látkou podobně, jako nakládá Crowley s tou egyptskou. Tedy jako s daty začleněnými do rituálů a spirituální metodologie, které jsou bližší západoevropské okultní praxi. V případě Bertiauxe a jeho gnostického vúdú, se jedná o synkretismus synkretismu.

Šabtaj Cví


   Z postmoderního hlediska je to samozřejmě nepřijatelné, tedy přetvoření původního zdroje a využití duchovnosti domorodé kultury. Ale to platí o celé magii. Magie je ze své podstaty metodou a nikoliv vírou nebo dogmatem. Její postupy mají kulturní přesah, protože se zajímají o změněné stavy vědomí, nikoliv o dodržování konkrétních zákonů nebo tradic. Proto bylo možné, pro židovské mystiky, jako byl například Šabtaj Cvi, nebo jako Jakub Frank „konvertovat“ k islámu, respektive ke křesťanství a stále si udržet své následovníky i svou pověst pokročilých adeptů. Takto bylo pro Aleistra Crowlyeho možné, začlenit jógu a kvazi tantrické praktiky do svého systému Thelemy a to přesto, že byl Angličan, který měl obdržet v Káhiře Knihu zákona, plnou egyptských bohů, kteří s ním rozmlouvali. V tomto kontextu je tvůrčí přístup k duchovnosti Michaela Bertiauxe zcela konzistentní. V současnosti není v západním světě prakticky žádná forma okultismu, která by nezahrnovala prvky „jiného“ náboženství a „jiných“ okultních praktik.


Jakub Frank


   Ačkoliv Beriaux shromažďuje materiály z jiných zdrojů, aby zesílil svou verzi „vúdú“, není sám, kdo zkoumá tento afrokaribský systém optikou jiných kultur a náboženství. Zatímco purista může trvat na přísném „africkém“ výkladu vúdú a popírá jakýkoliv synkretismus zahrnující jiná náboženství (například římský katolicizmus), nebo jiné mystické nebo magické systémy, haitští autoři dvacátého století k tématu často stahují řecké, egyptské a dokonce i židovské pojmy a koncepty, jako prostředek k obohacení rituálů a legend které jim předcházejí. I když je tento přístup postmoderními antropology a akademiky odsuzován, jako beznadějně kolonialistický a rasistický, tedy jako projekce bílé, západní nejistoty co se týče rasy, sexuality a náboženství na „divoké“ domorodce, skutečnost, že k němu někteří nativní haitští autoři sami přispívají, svědčí o hluboké kontroverzi.

   Raný autor, dnes v literatuře sporadicky zmiňovaný, je Arthur C. Holly. Psal ve francouzštině pod pseudonymem Her-Ra-Ma-El a jeho knihy jsou melanží biblických odkazů, křesťanských konceptů, afrocentrismu a minimem skutečných informací o vúdú. Jeho nejvíce zmiňovaná kniha je Les daïmons du culte, ovšem obvykle výsměšně. Ovšem jeho nejčastěji citovaná pasáž upozorňuje na spojení haitského vúdú a staroegyptská a asyrská náboženství:

   C'est en vain que les procédés hypocrites ou violents ont été mis en oeuvre pour envelopper

des ténèbres les phases brillants de l'évolution mentale du Nègre. Il est hors de conteste que

l'antique civilisation Ethiopio-égypto-assyrienne doit être inscrite à son compte.

   Je marné pokrytecky a násilně popírat brilantnost duševního vývoje černocha. Je nepochybné, že starověká etiopská egyptsko-asyrská civilizace musí být připsána na jeho účet.

 

Dále:

   Il nous parait indiscutable que la tradition Voudo descend en ligne directe: du sacerdoce et

des rites usités dans les temples d'Ethiopie et d'Egypte.

   Zdá se nepopiratelné, že tradice vúdú pokračuje v přímé linii kněžství a obřadů používaných v chrámech Etiopie a Egypta.




   Holly se nazýval haitským esoterikem, což potvrzují jeho zdlouhavé a někdy nepochopitelné výklady vúdú z hlediska národní kabaly, ve které každé písmeno latinské abecedy má svůj mystický význam, takže analýza jakéhokoliv slova (včetně jmen Iwa)může poskytnout přehršel sekundárních i terciálních významů. Klade důraz spíše na tyto analýzy, než na samotné vúdú, takže jeho kniha může být zajímavá pouze pro ty, kteří studují ranou haitskou frankofonní okultní filosofii dvacátého století.

   Holly odkazuje na všechny obvyklé autory: Court de Gébelin, Fabre d´Olivet, Eduard Schuré a Elifas Lévi (Abbé Luis Constant), všichni jsou v této práci citováni a to jí řadí do linie francouzského esoterismu, theosofie, zednářství a magie.  To je zejména případ Léviho, o kterém Crowley věřil, že je jeho reinkarnací. Mimo to jsou podle Hollyho Afrika a vúdú zdrojem veškerého evropského esoterismu včetně zednářství:

   Sur ce point je n'ai personnellement aucun doute. Car DAm-Bha-Lah, la Mère Divine, la

Négresse universelle, le COEUR QUI VIVIFIE l'humanité, est seule capable de réaliser la

parfaite solidarité, basée sur l'Amour, entre Noirs et Jaunes. Cela, parce que Dame, la

Grande Négresse du Ciel, est la Patronne des uns; Lah, le Grand-Petit Mulâtre du Ciel, le

Dieu panthéistique des autres. Donc la Nation haïtienne se tournera—pour l'adoration dans le

plus pur sentiment de fraternité—vers le Soleil Levant et son Fils Lumineux—c'est-à-dire, en

termes maçonniques, vers le GRAND-ORIENT personnifié par la Reine du Midi et son fils

Chiram. En effet, le Salut de la Patrie dépend plutôt de la Franc-maçonnerie que l'Eglise. Et

le Voudo, c'est la Mère de la Franc-maçonnerie comme on vient de le l'entrevoir dans les

pages précédentes.

   V tomto bodě osobně nemám pochyby. Dam-Bha- Lah, božská matka, Universal Negress, SRDCE KTERÉ OŽIVUJE lidstvo, je jediná schopna nastolit dokonalou solidaritu mezi černou a žlutou (rasou) založenou na lásce. To proto, že Dame, la Grande Négresse nebes je patronkou některých, Lah, le Grand-Petit Mulâtre nebes, je panteistickým bohem těch ostatních. Haitský národ se tedy obrátí, nebo se bude klanět nejčistším pocitům bratrství směrem k vycházejícímu Slunci a jeho synu světla, to znamená zednářským způsobem vůči GRAND ORIENTU, zosobněném Královnou jihu a jejímu synu Hiramovi. Zdraví země ve skutečnosti závisí spíše na zednářství nežli na církvi. A vúdú je matkou zednářství, jak jsme již z předchozích stránek zvěděli.




   Zde nám Holly představuje svou esoterickou metodu interpretace božích jmen ve vúdú, kdy rozděluje jméno boha Dambhaly na samostatné slabiky, z nichž každá má svůj vlastní význam. Toto je metoda, kterou používá sám Grant, jako v následující analýze slov, v ukázce z jeho knihy Ninth Arch, poslední části jeho Týfónské trilogie:

   Fráter Achad interpretoval třinácti písmenné slovo MANIFESTACE jako koncentrovanou magickou formuli Aeonu Maat, v jejímž „menším cyklu“se manifestovala její dcera Mâ. Musíme dodat, že dcera představuje věštkyni Maat, tedy probuzenou (tj. panenskou)kněžku ve svém magnetickém a věšteckém spánku. Základní vzorec lze schematizovat takto:

Mâ=médium „menšího cyklu“ (šestnácti kalas).

ni=Amen, skrytý Bůh-Slunce za Sluncem (Set-Isis/ Sothis).

festat=Káhira, místo dvojitého proudu (Aiwass/Nu-Isis)

ion=Aeon,“větší cyklus“, ve kterém je vyučována sedmnáctá kala (tj. ultimátní tajemství /v originále secret-ion/).

   Poznamenejme, že odkazy na Slunce a věštkyni Maat, mohou mít něco společného s Hollyho Dambhalou. Zatímco Dambhala je obvykle považován za mužské božstvo, jeho symbolem je také had. Ve výše citovaném odstavci je však Dambhala ženského rodu, protože Holly se zaměřuje na první slabiku slova Dam a vidí v ní odkaz na francouzské slovo pro ženu Dame. Dambhala se tedy pro něj stává Božskou matkou a la Grande Négresse, stejně jako fons et origo zednářů.



   Zatímco Holly je možná nepříliš hodnověrný zdroj informací o vúdú, máme jich více od kvalifikovaného odborníka Milo Riguarda. Riguard, vlastním jménem Emile, napsal řadu knih o vúdú, bohatě ilustrovaných fotografiemi obřadů a diagramy vévé, což jsou symboly, které Iwa poutají k rituálům. Zatímco jeho knihy zevrubně zpracovávají předmět, on sám se stává obětí velkých teorií, které posedly Hollyho. Spojuje praxi vúdú s Egyptem a Šalamounovým chrámem a přitakává Hollymu v tom, že souhlasí s egyptsko-etiopsko-asyrskými kořeny vúdú a jeho podílu na západní, evropské esoterice a zednářství.

   Jak Holly tak Rigaurd byli haitští autoři, muži, kteří znali svoji zemi a její náboženskou kulturu stejně tak, jako mnozí další, ale psali o ní z frankofonního hlediska. Kreolština je lidový haitský jazyk, zatímco francouzština je jazykem vlády a intelektuálních elit. Vzdělaný Haiťan, který se zajímal o náboženství a spiritualitu, by nejprve hledal informace ve francouzštině, což by ho nevyhnutelně vedlo k martinismu, zednářství, různým gnostických církvím a autorům jako je Lévi a Papus (dr. Encausse) a mnohým dalším, kteří skutečně uplatňovali svůj vliv na evropský a americký okultismus, jak prostřednictvím svých knih, tak prostřednictvím organizací a tajných společností, kterými byli členy, nebo je dokonce založili. Holly a Riguard nacházeli v těchto zdrojích to, v co už beztak věřili, že jejich náboženská kultura byla součástí kontinua duchovních zkušeností, která se započala již v Africe, tedy všude v Africe, Egyptě, Súdánu i Etiopii a její vliv sahal až k salónům Paříže a tajným společnostem v Londýně, Německu a jinde na kontinentu.

   To je však vnímáno jako rasistický postoj vůči vodun, který dráždí antropology. Trvají na tom, že vúdú je náboženství a přesto, že nepopírají jeho magické aspekty, odsuzují všechny pokusy vidět v něm cokoliv senzačního či svůdného. Bertiauxův přístup je napadán odborníky, kteří ho označují za beznadějného kolonialistu a rasistu, vytvářejícího stereotypizace vodun toho typu, který najdeme například u Lovecrafta. Spojením vodun se sexuálními rituály a kontakty s nadpozemskými entitami, které by nazvaly mnozí průměrní pozorovatelé „černou magií“zcela pejorativním způsobem (a možná, že jen slabě zahalenou rasistickou narážkou) ukazují Bertiauxe jako autora, který přispívá k hollywoodskému vnímání vodun jako „vúdú“, se všemi podivnými obřady a nemorálností, kterou tento termín naznačuje.

   Tato analýza však nemusí být zcela správná. Stalo se módou tvrdit, že každý zájem o domorodá náboženství ze strany bílých pozorovatelů, ať už jsou to akademici, vědci nebo novináři a autoři populárních knih na toto téma je podezřelý. To naznačil Edward Said ve svém průkopnickém díle Orientalismus, které kritizuje snahy západní, evropské kultury popisovat Asii kolonialistickým a rasistickým pohledem, složeným ze stejných dílů strachu, znechucení a touhy. Ačkoliv byla Saidova teze v poslední době podrobena kritice, je stále stěží překonatelnou překážkou pro nepůvodní pozorovatele, o nichž se předpokládá, že jsou ipso facto, zatíženi stejnými slabostmi. Je to ještě výraznější u těch, kteří útočí na jiné nepůvodní pozorovatele, o nichž se domnívají, že jsou nevhodně servilní, pokud začnou hovořit o  takových náboženstvích jako je vúdú a viní je z projevu „bílé viny“nebo z podobné touhy být zproštěni svých rasových, historických zločinů proti nebílým populacím. To je současná situace, patrná v ovšem v akademických kruzích. Mezi okultisty taková útlocitnost nepanuje. Při hledání větší a větší okultní síly jsou všechny cesty správné, a protože na okultismus lze (některými) pohlížet převážně z psychologického a emocionálního hlediska, lze vytěžit rasové a sexuální stereotypy jakéhokoliv „kultu“, jejich spojením s hlubšími psychologickými komplexy v operátorově mysli. Pro obhájce vodun však existuje další problém a to ten, že na Haiti skutečně jsou společnosti, které jsou zodpovědné za jeho špatnou pověst a které nám mimo jiné dali nechvalně proslulý „zombie prášek“. Tyto společnosti se specializují na magické a nikoliv náboženské prvky vodun. Wade Davis napsal dvě knihy, tykající se těchto společností, které byli základem jeho etnobotanické terénní práce na Haiti a během této doby byl skutečně zasvěcen do jedné z těchto skupin. Důrazné pokusy některých antropologů bagatelizovat zlověstné aspekty haitské náboženské zkušenosti se tváří v tvář tomuto druhu stipendia rozpadají. Pochopitelně by bylo možné namítnout, že haitské tajné společnosti jako bizango, zobop, secte rouge atd. mají stejný vztah k tradičnímu vodun jako má satanská církev k římskokatolické církvi, ale Davis dokazuje, že existují mnohem užší svazky mezi těmito tajnými společnostmi a normativním vodunem, než by se dalo předpokládat a že tyto tajné společnosti plní téměř stejnou funkci jakou „ilumináti“ nebo „zednáři“mají údajně plnit v evropských zemích, tedy jsou skutečnými „pány“ země operující v zákulisí a vyměřují tresty, pokud je to nutné k udržení pořádku v haitských komunitách. Můžeme tedy pro naše účely uzavřít, že to co antropologové nazývají „voudon““, nebo „vodun“ představuje souhrn různých afrických náboženství a že si zaslouží stejnou úctu, jako jakékoliv jiné náboženství i když musíme uznat, že takové věci jako jsou kletby, krvavá oběť a dokonce i zombifikace také existují jako součást haitské náboženské a okultní praxe, stejně jako antinomické tajné společnosti a „satanské“ okultní skupiny, které existují v rámci normativní bílé evropské křesťanské nebo židovské náboženské zkušenosti. A právě v kontextu haitských tajných společností jako je bizango najdeme největší korelaci s myšlenkami diskutovanými Bertiauxem a Grantem.

Wade Davis


   Jedním z prvků Beriauxovy kosmologie, který zaujal Granta, jsou takzvané points chauds, tedy„horké body“(nebo silové body), které fungují jako portály do jiných říší vědomí, podobně jako „brány“ do „podsvětí“. Adepti, kteří jsou schopni vstoupit do těchto bodů, jsou někdy v Bertiauxově žargonu zváni „voltigeurs“ (neboli“skokani“). Tyto horké body jsou umístěny na lidském těle i na konkrétních místech na Zemi a ve vesmíru, v dokonalé symetrii mikrokosmu a makrokosmu. Z toho vyplívá, že pokud lze tyto body lokalizovat současně na těle i na nebi (například), pak fyzická manipulace nebo stimulace těchto bodů je ekvivalentem otevření nebeských bran a tantrickými metodami může být tělo a jeho skryté zdroje využito jako vehikulum pro nebeský (a infernální) průzkum. Základní charakteristikou tantry, je pochopení psychobiologických procesů, které mění vědomí. Ve vzácných případech mohou tyto procesy probíhat náhodně, prostřednictvím nějaké formy fyzického nebo emocionálního traumatu, ale častěji jsou výsledkem praktikování okultních metod, jako jsou jóga, meditace, pranájáma a dalších prostředků zasahujících do běžných procesů fungování lidského těla. Pokud je tělo chrám i laboratoř současně, potom změna jakéhokoliv procesu v lidském těle, jako je kontrola dýchání, tlukot srdce, dlouhodobé zkroucení údů do nepohodlných poloh, nebo dokonce užívání drog měnících fyzickou nebo duševní působnost operatéra způsobí různé následky, které jsou mimo normální rozsah lidské zkušenosti.

   Okultista používá tyto nástroje k získání kontroly nad autonomní nervovou soustavou, systémem, který reguluje takové procesy, jako je dýchání, srdeční tep, peristaltika atd. a dále kontroly nad „autonomními“ funkcemi mozku, které mohou být umístěny v tom, co freudiáni obvykle zvou nevědomou myslí. To vše se zcela liší od mystické motlitby, které se chce spojit s božstvím skrze zbožnost a dobré skutky. Jedná se o mechanistický přístup jak k vědomí, tak i božství, který děsí církve i věřící a uráží je stejně jako otevřená diskuze o sexualitě. Zbožní hovoří o lásce a manželství, pohlaví buď není zmiňováno, nebo pouze jako eufemismus. Magici hovoří o čemkoliv v termínech jeho využití. Je to pragmatická aplikace k požadovanému cíli.

   Tento přístup nalezneme v Bertiauxovi i Grantovi. Je třeba poznamenat, že Grantovy informace týkající se vodun pocházejí čistě od Bertiauxe. Neexistuje žádný pokus o akademickou prezentaci předkládaného materiálu, žádné srovnávací citace vědeckých prací o afrokaribském náboženství, představené vedle citací z Voudon Gnostic Workbook, stejně jako chybí rozbor románsko katolické doktríny, nebo evangelických svatých knih. V magii není náboženských knih. Zájem Bertiauxe, Granta a Crowleyho spočívá ve spirituálních technikách a esoterních technologiích.

Bertiaux a Greenfield


   Kulturní kontext vodun, egyptského náboženství, v menší míře tantry a jezídů je ignorován, nebo překroucen ve prospěch dekonstrukce jejich vlastních technik, což se podobá technice, kdy vyjmeme převodovku z motoru, abychom viděli, jak fungují pospolu. Tyto techniky vedou, většinou skrze rituál, ke zvláštním výsledkům, které se pak pokoušejí popsat a analyzovat pro širší publikum s divoce nevyrovnaným výsledkem. Grantovo podání již už tak komplikovaného a někdy hyperbolického Bertiauxova materiálu, hraničí s nesrozumitelností a tvrdím, že není míněno jako lineární próza, ale jako druh svobodné asociace: jazyk redukovaný (nebo povýšený) na mantru a chorál.

    Bertiaux, podobně jako Grant, je posedlý temnou stranou esoteriky. Tradiční kabala, alchymie, zednářství, rosekruciánství jsou ignorovány ve prospěch zlověstnějších aspektů duchovní zkušenosti, a hledají způsoby, jak kontaktovat entity, o nichž se domnívají, že existují v jiných dimenzích, entity, které jsou přesto chápány jako schopné interakce s naší vlastní. Jedná se o mimozemské bytosti v každém smyslu, nejsou krásné v žádném konvenčním smyslu, žádní andělé s harfami, žádní vousatí proroci. Jedná se spíš o obludy imaginované Lovecraftem a dalšími hororovými spisovateli jeho generace, s tím rozdílem, že pro Bertiauxe i Granta nejsou výplody představivosti a tudíž „nejsou skutečné“, ale mají vlastní samostatnou existenci. V Bertiauxově a Grantově kosmologii, Lovecraft tyto bytosti nevymyslel, vídal je ve svých snech, což je uznávaná metoda, jak komunikovat se svou nevědomou myslí (v moderním smyslu), nebo s duchovním světem (ve starobylém kontextu). Bohové vúdú mohli povstat zrovna tak jako velký Cthulhu a Nyarlathotep a způsoby kontaktování jednoho, mohou být použity ke kontaktování druhého a s podobnými, dokonce měřitelnými výsledky.  To co započalo ve snu, lze kontaktovat ve snu, nebo alespoň v tranzu. Změněné stavy vědomí, tak typické pro posednutí duchy na Haiti a zmíněné Lovecraftem ve Volání Cthulhu, je způsob, jak znovu snít prvotní sen, vrátit se“zpět na Guineu“, do africké vlasti, která však neexistuje nikde na Zemi a je tedy všude. Horké body jsou základy okultního matrixu, místa, kde jedno vlákno pavoučí sítě protíná další. Společně tvoří membránu nad lebkou magického operatéra a podobá se dotykové obrazovce na monitoru počítače. Je to místo, kde se Bertiauxovo vúdú setkává s Grantovou tantrou, kde dochází k intelektuální a koncepční explozi, která vede Týfónský řád do říše Temného pána.

 

Honba za zlatem

 

   Bylo to s největší pravděpodobností setkání Davida Curwena a Aleistra Crowleyho, které poskytlo Kennethu Grantovi podnět, díky kterému si uvědomil, že klíčem k nejvyšším tajemstvím O. T. O. a vůbec, k veškerému západnímu okultismu je indická tantra. I když Grant používá poněkud zdiskreditované texty, co se týče jezídů a vúdú, co se týče oblasti indického náboženství a magie, je mnohem korektnější, byť s těmito prameny zachází mnohdy svévolně. Mnoho západních okultistů přitáhly k magii Crowleyho díla a další magici, kteří vyšli z řádu Golden Down. Grantovy knihy pak byli první, které je seznámili s tantrou a jejím potenciálem, chaoticky a nekompromisně. Chaoticky v tom smyslu, že čtenář vlastně nezjistí, v čem tantra spočívá a jejich síla spočívá v nekompromisně jasném jazyce, kterým popisuje magické procesy.

   Ze všech nevýslovných kultů Grantova repertoáru, projevuje právě u tantry největší erudici (až je zde podroben vážné kritice ze stran skutečných tantriků). Grant je informovaný nezasvěcenec, ač je třeba říci, že dělá chyby v nomenklatuře, definicích atd., což může být způsobeno spíše nedostatečným přístupem k publikovaným materiálům (a vlastnímu nedostatku zasvěcení do tantrického kruhu), nežli touze po matení či senzaci. Hodnota Grantovy práce spočívá zejména ve skutečnosti, že jako první ze západních okultistů tento materiál zveřejnil a pobídl tak ostatní k vlastnímu nezávislému výzkumu. A dále, zatímco tantrik může vznést námitky proti Grantovu ledabylému použití tantrických termínů a konceptů, k podpoře svého vlastního výzkumu, je tento přístup v souladu s Bertiauxovým přístupem k vúdú, či Crowleyho přístupu k egyptologii a jezídismu. Což není ospravedlnění přístupu těchto magiků, ale spíše to demonstruje základní tendenci brikoláže západních okultistů, kteří se snaží přesáhnout židovsko-křesťanský rámec do jiných, cizích oblastí. To je pochopitelně návnada samotné Babalon, věčné svůdně všech duchovních aspirantů od nepaměti.


David Curwen


   David Curwen (1893-1984) byl blízký přítel Aleistra Crowleyho v období od roku 1944 až do prosince roku 1947, kdy Crowley zemřel. Po celou tuto dobu udržovali čilou korespondenci o magii, alchymii a zejména o tantře. Curwen byl nedávno (2006) odhalen jako autor vlivné alchymistické práce Pursuit of Gold (1976), napsané pod pseudonymem Lapidus (latinsky „kámen“). Tato kniha, která má podtitul „Alchymie dnes, v teorii i praxi“, jak se zdá, odráží Crowleyho Magie v teorii a praxi a do jisté míry se tyto dvě knihy navzájem doplňují.

   Vztah Curwena a Crowleyho nebyl vždy bezproblémový. Crowley si brzy uvědomil, že Curwen, který studoval tantru v Indii, byl v mnoha ohledech znalejší než on. Crowleyho chápání tantry bylo omezeno na několik anglických překladů hrstky tantrických textů. Když si oba uvědomili tuto situaci, jejich přátelství poněkud utrpělo. Crowley musel být nejchytřejší muž v místnosti, alespoň co se týkalo okultismu a Curwen byl živým důkazem toho, že existují i jiné záhady a další odhalení, ke kterým nemá Crowley přístup.




   Současně se však prohloubilo přátelství mezi Curwenem a Grantem a Curwen ho přesvědčoval, aby hlouběji zkoumal právě tantru. Podle něj, by se Grant nejvíce proslavil odhalením, že principy Thelémy a hlavní tajemství O. T. O. jsou popsány v textech a praktikách tantrických adeptů Indie.

   Téma tantry je rozsáhlé a zpracoval jsem ho již jinde, ale pro naše účely se zaměříme na ty tantrické skupiny, které jsou zajímavé pro Grantovy „nevýslovné kulty“ Indie.

   První takovou skupinou je sekta Śrívidjá, kterou lze ve skutečnosti rozdělit do čtyř samostatných, ale propojených projevů. V zásadě je to forma uctívání bohyně, jejímž cílem je advaita, neboli nedualita. Je to tedy tradice Śakta (na rozdíl od tradice Śaivita), ve které je zdroj síly šakti představován v Bohyni. V případě Śrívidjá je to Lalita Tripurasundarí. Tripura Sundari znamená „krásná bohyně tří měst“, tři města v tomto případě odkazují na tři různé aspekty bohyně, fyzický, jemný a nejvyšší. Obyčejně je líčena jako šestnáctiletá dívka a proto je někdy zvána jako „šestnáctka“ a Lalitá, čili „ta která si hraje“. Je třeba poznamenat, že číslo šestnáct je důležité v Grantově číselném systému, protože označuje šestnáctou kalu, tedy vyvrcholení kal, nebo sekrety kněžky. Její mantra také obsahuje šestnáct písmen.


Śrí Meru čakra v Kerale


    Nejpřednějším symbolem sekty Śrívidjá je Śrí Meru čakra, což je trojrozměrná verze Śrí jantry, obvykle vyrobená ze speciálních kovů v posvátné slitině, která dokonaleji přijímá požehnání bohyně. Śrí jantra je dvourozměrná magická kresba složená z devíti vzájemně propojených trojúhelníku, které představují jednotu mužských a ženských energií, sil Śivy a Śakti a lze ji považovat za zobrazení základní filosofie jak tantry, tak Thelemy.

   Forma uctívání známá jako samajačára se odehrává v mysli, protože i rituál- půdža, může být sám o sobě proveden mentálně, pokud nejsou příslušné rituální předměty k dispozici. V tomto případě je bohyně vizualizovaná a celý rituál je mnohem osobnější a interiorizovaný. Se vzrůstající složitostí pak dospíváme k formě dakšinačára ve které se vyžaduje vnější forma bohyně, buď idol, nebo Śrí Meru čakra anebo dokonce oddaná žena. Je třeba poznamenat, že v této praxi neexistuje žádný důvěrný kontakt mezi věřícím a ženou – suvásíní, která představuje bohyni samu a na ní se soustřeďuje rituál.


Šaktický guru z tradice šrívidjá při vykonávání púdži (chrámový komplex Dévípúrám, Ándhrapradéš, 2005)


   Kaulačára je to, čemu se dostává největší pozornosti, protože vnějším předmětem oddanosti je žena, nebo muž anebo pár. Slavný rituál „pěti M“- pančamakára je součástí kaulačáry, i když se praktikuje méně často, než se říká. Jelikož cílem Śrívidjá je v podstatě advaitá a popření veškeré duality, ritualisté sami zdůrazňují, že mezi věřícími a uctívanými není žádný rozdíl, ve skutečnosti je každý a všechno bohyně. Nakonec mizí smysl já, jako separované entity od zbytku vesmíru. Použití nahoty a sexu v těchto rituálech, které může být jak fyzické tak virtuální, podle pokynů vůdce, je navržen tak, aby odstranil veškerý smysl pro „jinakost“konfrontací s hanbou, strachem i tělesnou touhou.

   Nejzazší a nejkontroverznější formou Śrívidjá je praxe vámačáry. Jí oddané skupiny se scházejí na hřbitovech a v krematoriích, kde hledají bohyni v jejím strašlivém a děsivém aspektu. Cílem je překonat i ty nejhrubší a nejhnusnější aspekty stvoření, lidstva, reality. Vidět bohyni v mrtvolách kremačních pecí, cítit její parfém v pachu hořícího masa a slyšet její hlas v děsivých zvucích nočního indického hřbitova je vrcholem zbožnosti. A když je vámačára kruh proveden kompletně, tedy s pančatatvou, či pančamakarou (rituál pěti M, který zahrnuje maithunu, čili sexuální kontakt)v tomto podivném prostředí, za zdrcující přítomnosti mrtvol, dobývá smrt a přivádí celé stvoření zpět k jedinému bodu: smrti a aktu početí probíhajícími na stejném místě, rozpadu a touze po vyhlazení hranic mezi tímto a jiným světem.

   Není divu, že tyto praktiky Granta fascinovali. Mohl zahlédnout v temných koutech a stínech, tajemství gnostické mše a rituálu Hvězdného safíru, odhaleného a rozšířeného prostřednictvím intenzivních obřadů sekt kaulačáry a vámačáry. Tantrické texty a rituály by Grantovi odhalili tajemství za tajemstvími. Śiva a Śakti na trůnech ve středu kaula kruhu jsou analogiemi chaosu a Babalon, tím, co by Jung možná nazval stínem a animou a užití tekutin v gnostické mši a rituálu Hvězdného safíru, jsou v dokonale srozumitelném rámci v kontextu tradice Śrívidjá. Ve skutečnosti byla tajemství v VIII a IX stupni O. T. O. vysvětlena a posílena prostřednictvím konzultace s tantrickými texty, nejen ze sekty Śrívidjá, ale i také řady dalších skupin, od kašmírských Śaivitá  po Nath Siddhi a samozřejmě tibetské tantrické tradici se známou tantrou kaláčakry a souvisejících schémat zasvěcení.




   Grant se mohl zaměřit na dva aspekty tanter, které považoval za klíčové pro pochopení Thelémy. První byla myšlenka neduality a zničení ega. Tato záležitost zaměstnávala rovněž Crowleyho, který znal Patandžaliho jógové sútry, jejichž překlad se objevil v roce 1914 a snažil se o stav samádhi, tedy stav prožívání neduality, prostřednictvím identifikace subjektu a objektu během meditace. Věděl, že samádhi je nejvyšší možný stav vědomí, jaký může být dosažen za života, jediný možný vyšší stav je stav mahásamádhí, tedy velké samádhi, ke kterému dochází v okamžiku smrti.

   Druhým byl koncept kal.

 

Nejlepší je luny krev, měsíčně….(AL III:24)

 

   Grant mohl být prvním západním okultistou, který psal o tomto tématu, přinejmenším jako první oslovil široké publikum se zájmem o ceremoniální magii a západní okultní tradici. Kalas bývají popisovány jako vaginální sekrece, které se neomezují na menstruační krev, ale vyskytují se během celého menstruačního cyklu a mají různé okultní vlastnosti, v závislosti na dni jejich výskytu. Ty nelze chápat jako hrubou fyzickou formu mukoidních sekretů, nebo krve, ale jako jejich subtilnější protějšky prodchnuté vlastnostmi, které jsou analogické s alchymickými prvky, které se zúčastní procesu duchovní transformace.

   Téma kalas je navýsost konvexní, neboť vytváření kalas závisí na okultních schopnostech kněžky i na jejich manipulaci knězem. Existují astrologické i astronomické úvahy a rituální požadavky k zajištění správné kondenzace jejich esence ve správný čas, aby mohli být použity pro magické účely.

   Slovo kalas znamená jednotku času, konkrétněji lunární „cifru“, nebo den. Rozličné autority nabízejí různé definice a identifikace těchto lunárních dnů. Někdy se tvrdí, že jde o jeden a půl dne solárního dne, nebo přibližně 36 hodin. A jindy zase, že každý lunární den je stejně dlouhý jako sluneční, počítá se ale od soumraku do soumraku, spíše než od úsvitu do úsvitu, atd. Ti kdo jsou obeznámeni s védskou astrologií, tento termín znají, stejně jako související termín tithi, což značí totéž, ale který se v astrologii používá častěji nežli v tantrách.

   Je důležité si zapamatovat, že lunární cyklus je výsledkem souhry mezi měsícem, zemí a sluncem. Považujeme li Zemi za nádobu pro smíšené esence Slunce a Měsíce, což je tradiční tantrický koncept, pak je důležitost kal zřejmá. V různé dny lunárního cyklu, jak se Měsíc postupně zvětšuje z nového Měsíce na úplněk a pak znovu začíná ubývat, kvalita měsíčního světla se mění z noci na noc. Indičtí astrologové a tantrikové si představují, že Slunce odkapává drahocennou sómu kapku po kapce na Měsíc, dokud není Měsíc v úplňku a v tom okamžiku se začíná sóma navracet, opět kapku po kapce nazpět na Měsíc, dokud není zcela vyčerpána a pak se celý cyklus opakuje znovu. Každý lunární den je spojen s určitou kvalitou a také s určitým božstvem. Je to koncept, který souvisí s tantrickými koncepty a o kterém hovoří tak často Grant. Každá tato lunární cifra, nebo kala má jinou kvalitu. Pokud je tato kvalita kombinovaná s individuálním menstruačním cyklem kněžky, dostanete odlišnou „tinkturu“, nebo esenci.




   Centrem indického náboženství a zejména tantry je koncept amrity. Amrita je kombinace mužské a ženské energie, která zajišťuje nesmrtelnost a sílu léčit nemoci. Je zdrojem západních představ o elixíru vitae a kameni mudrců. Je to výsledek vnitřního procesu meditace, jógy a rituálu, ale také sladění s knězem nebo kněžkou, stejně jako se samotnou měsíční fází. Jedná se o vzájemné propojení mikrokosmu s makrokosmem – lidského těla s hvězdami – způsobem, který přesahuje možnosti chápání nováčka v ceremoniální magii a alchymii. Citlivost ženy na svůj menstruační cyklus a citlivost muže na ženu, spolu s (1) povědomím o vnějším „cyklu“ Slunce a Měsíce a (2) správně provedenými rituály, s pečlivou osobní přípravou (zejména v psychobiologické oblasti procesů, které jsou zahrnuty pod kontrolu autonomního nervového systému: dýchání, srdeční frekvence atd.)poskytují prostředky duchovní transformace, které by jinak byli obtížně k překonání. Jak se člověk ztotožňuje s bohyní v normálních fázích Śrívidjá půdžy, je jeho prvním cílem advaitá, či nedualita, získaná identifikací bohyně s vesmírem, vesmíru s bohyní a nakonec identifikací já s ne – já, překročením protikladů a dosažením samádhi.

   V prvotních fázích procesu, jehož zdokonalení může trvat léta, je amrita kultivována a je třeba jednat opatrně, aby se z léku nestal jed. Tantry jsou plné těchto pokynů a varování, někdy je však obtížné jim porozumět, kvůli kryptickému jazyku, ve kterém jsou psány a který je společný pro všechny formy hlubší esoteriky, jak v Asii, tak na Západě. Amrita, jak již bylo řečeno, je kombinací esence praktikujících mužů a žen s upozorněním, že hrubší prvky nejsou podstatné, protože jsou pouze nosičem jemných sil, které reprezentují. Pouze zasvěcení tantrici, nebo v západním kontextu, magikové, jsou schopni generovat tyto jemné esence. Můžeme tedy vidět, že tuto funkci by Gnostická mše naplnila pouze v nejpokročilejším případě, stejně jako v případě rituálu Hvězdného safíru, který pracuje se stejnými myšlenkami. Existuje však souvislost mezi tantrami, Grantem tolik ceněnými a Thelemou? Kromě zjevných podobností existují i další důkazy, že by se mohlo jednat o silnější spojení, než se dosud věřilo.


Moše Idel


   Jak říká tantrický učenec David Gordon White ve svém The Alchemical Body: Siddha Tradicions in Medieval India:

V mýtu o královském původu… byl Měsíc oživen a doplněna byla jeho čtrnácti denní jasnost skrze oběť sómy. Sóma je tekutá esence měsíce, která, v kontextu obětování, musí být získána. Ale jak král Měsíc vyzíská své vitální tekutiny? Skrze červenou krávu, jejíž jméno rohin, je stejné, jako jméno hvězdné ženy, která byla původní příčinou jeho trápení.

   Tady nalézáme bohatou žílu symboliky, ze které může těžit každý kabalista, jako například judaistický badatel Rafael Patai a kabalista Moše Idel, kteří oba uvedli, ve svých spisech, že právě tantra by mohla být tím neviditelným vlivem za evropskou a středovýchodní formou alchymie a kabaly. V tomto jediném mýtu máme náznak, že tu může být jakési křížení mezi židovskou mystikou a tantrickou alchymií.

   Jak vědí nejen židovští učenci, červená kráva, někdy také červená jalovice (hebrejsky parah adumah), je nutná k očištění každého, kdo přišel do styku s mrtvolou (Numeri, 19:2 – 19). Kráva musela být bez vady, červenohnědá a nikdy nesměla zakusit jho. Byla obětována a spálena, její popel byl uložen do rituální nádoby. Spolu s krávou se pálí cedr a yzop. Dále se používá pramenitá voda. Kontaminovaná osoba se kropí pomocí kropenky vyrobené z větví yzopu.

   Je požadováno, aby v chrámu byl k dispozici popel z červené krávy a proto stavba třetího chrámu v Jeruzalémě nemohla proběhnout, pokud taková kráva nebyla k dispozici. Neexistuje žádný logický argument, žádný odkaz na jiné zdroje, které by poskytovali kontext pro tento poněkud bizarní rituál, až z tohoto důvodu talmudští učenci začali hovořit o božím příkazu. Ale spojení mezi červenou krávou, rituální čistotou a živou vodou, se zdáme nacházet ve starověké Indii a výše uvedené citace nabízí cestu k pochopení této poněkud tajemné podmínky.

   Klíčem je slovo rohin. Neznamená to přímo „červenou krávu“, ale jednoduše „červenou“. To je jméno bohyně „hvězdné ženy“a je přiřazeno k jedné nakšatras - rohini nakšatras- což je hvězda Aldebaran, nacházející se v souhvězdí Býka. Rohini je manželkou Čandry, měsíčního božstva, které je ztotožňováno se Sómou. Symboly pro rohini/Aldebaran jsou chrám a vůz.

   Máme tedy rudou bohyni, rudou krávu, očistné vody a sómu a chrám. Měsíc musí získat rudou krávu a směnit jí za sómu, což se jeví podobné zmiňovanému mýtu, ve kterém je rudá kráva spálena a její popel použit k vytvoření očistné vody. Přidejte k tomu symbolické spojení s Aldebaranem a chrámem a zdá se, že máme perfektní vysvětlení tohoto židovského požadavku.

   Skutečnost, že je zde zahrnut také symbol vozu, nás zavede mnohem hlouběji. Takzvaný „sestup do vozu“, je praktika známá z židovské mystické praxe Merkavy (vozu)známá také jako hekhalot (palác). Cílem praktiky je vystoupat přes sedm úrovní, vozů, nebo paláců, aby myst konečně stanul před trůnem božím. Už jinde jsem uvedl, že takto starodávná mystická praxe, inspirovala rituály Zlatého úsvitu, které se potom staly základem pro Crowleyho strukturované stupně A .´.  A .´.

   Existují další důkazy, že tato teorie může být správná. Aldebaran je v různých světových mytologiích spojen se souhvězdím Plejád, „sedmi sestrami“, podobně jako je asterismus Velkého vozu složen ze sedmi hvězd, které krouží kolem Polárky, která v tomto systému tvoří Boží trůn, protože je nehybná a věčná osa, kolem které se svět otáčí.

   Celý tento komplex myšlenek se opakuje v thelémské ideálu Šarlatové ženy, Babalon, jako partnerky Theriona a jejíž vztah s šelmou poskytuje sómu, životodárný elixír.

   Máme-li pokročit v astronomickém tématu ještě o krok dále, musíme vzpomenout dosud nejjasnějšího výbuchu supernovy, v lidské historii, ke kterému došlo roku 1006 n. l. Došlo k němu 30. dubna, což je, podle Necronomiconu den „kdy Velký medvěd visí za ocas z oblohy“, tedy v den, kdy se otevírá brána mezi tímto a oním světem. Ve stejný den došlo k sopečné erupci Mount Merapi na indonéském ostrově Jáva, který zničil celou tamní populaci a pohřbil velkolepý chrám Borobudur. Po staletí ležel pod sopečným popelem a vegetací, než byl znovuobjeven a dalajlámou znovu vysvěcen a uznán jako chrám vadžrajány, tedy tantrického buddhismu.


 Mount Merapi




   Výbuch supernovy nastal v souhvězdí, které staří zvali Therion, tedy šelma.

   Tyto starodávné kulty – jezídů, afrokaribských náboženství a jejich tajných společností a také tantriků – jsou nositeli konkrétních informací, které moderní kabalisté považují za nezbytné pro pochopení svých vlastních tradic, obřadů a praktik. Ale tyto praktiky jsou nebezpečné. Zahrnují manipulaci s nevědomými obsahy mysli a psychobiologickými procesy, které jsou stále málo pochopeny a uznávány ještě méně. Pro spisovatele jako je Grant, či Lovecraft je analogický styk s nadpřirozenými bytostmi … ne analogický ve smyslu slova, jak je běžně používán, ale spíše „analogický“ jako opozitum slova „digitální“. Pro Granta a Lovecrafta není průnik do hlubin nevědomé mysli metaforou průniku do hlubin hlubokého vesmíru, jsou to různé způsoby vyjádření té samé věci. Tyto praktiky mohou být navzájem analogické pro neiniciované, ale setkávají se v rituálech a praktikách adepta, zasvěcence.

   Nejstarší mystéria byla fyzické, nikoliv metafyzické povahy. Existovala jejich esoterická a exoterická verze, korespondující s psaným a ústním zákonem židů. Ale na rozdíl od toho, co se obvykle předpokládá, metafyzická byla exoterní verze, nikoliv naopak …. Tajná, ústní, nebo skrytá moudrost ztělesněná v glose (k sedmnácté kapitole Egyptské knihy mrtvých), odkazuje na fyzický počátek abstraktních koncepcí, jež se v textu objevují. Duchovní záležitosti se vysvětlují pomocí fyzických, přesněji řečeno fyziologických jevů.